Pivovary

Pieštanský pivovar Žiwell začali ako partia 4 pivných nadšencov. Bláznivé nápady im nikdy neboli cudzie – a v jeden večer prišiel ďalší bláznivý nápad, ktorý ich teraz zamestnáva naplno a na tie ďalšie musia na chvíľu zabudnúť. Variť v Piešťanoch vlastné pivo – dobré, poctivé pivo, plné chuti. Také, za ktoré sa nebude nikto hanbiť, a na ktoré radi pozveme rodinu a kamošov. 
 
Prešli takmer všetky slovenské mikropivovary a veľa českých, aby načerpali inšpiráciu. Áno, trochu sme aj závideli a obkukávali. Pochopili , však že pivo, ktoré chcú variť, sa bude skladať len zo 4 základných zložiek – vody, jačmeňa, chmeľu a kvasiniek. Žiadne pridané enzýmy, konzervanty a iné sajrajty –  a teda žiadne europivo, ale poctivé domáce pivo. 
 
Ich poslaním je nadviazať na tradíciu varenia piva. Sídlia v priestore bývalých potravín, ktorých vedúci sa volal pán Ábel. A tak celá Rača chodila na nákup „k Ábelovi“. A keďže v Rači si tradície ctia, tak aj naďalej môžu nielen Račania, ale aj dohnanci chodiť k Ábelovi, a to už od roku 2017.
V roku 2014 sa v prihraničnom slovenskom meste Holíč otvoril nový pivovar, ktorý sa zaradil do novej vlny minipivovarov, rodiacich sa v posledných rokoch hojne v Českej, no konečne teraz aj v Slovenskej republike. Názov Wywar symbolizuje historický odkaz mesta Holíč. Ten vedľa svojej vinárskej tradície dáva šancu menej rozvinutému, ako však ukázala už prvá uvarená várka piva, veľmi obľúbenému odvetviu.
Ako prvá prišla na svet svetlá desiatka Jozef II., ktorá zaskočí výraznou, na pivo tak nízkej stupňovitosti, plnou chuťou, a pritom je jemným osviežujúcim spoločníkom na celý večer. Ďalšie uvarené pivo dostalo meno Martin podľa najstaršieho syna majiteľov pivovaru. Ide o 12° svetlý ležiak, ktorý je momentálne veľmi obľúbený v pivovarskej pivnici. O stupeň vyššie má polotmavý ležiak Ján 13°, ktorý nesie názov po majiteľovi pivovaru. Jeho žena pokračuje v poradí členov rodiny, je podľa nej nazvaný jantárový 14° ALE špeciál Anna. Toto pivo má veľmi špecifickú, výrazne horkú chuť. Určite ho rozoznáte medzi všetkými. Tešiť sa môžete na svetlý špeciál ALE Peter 16°.
Na začiatku bola chuť na pivo. S týmto prístupom sa naštartovala skupina okolo Stupavaru pre domovaričskú dráhu piva. Výsledkom boli rôzne ocenenia v súťažiach pre domovaričov na Slovensku a v Čechách. V roku 2012 sa myšlienka postupného rozširovania domovaričskej základne premostila nákupom technológie zo zaniknutého pivovaru v Trenčíne na seriózny remeselný pivovar o ročnom výstave cca 1700 hl.
Pivo sa v Kamenici varilo od 15. storočia. Dlho držali právo várečné mešťania.  Na začiatku 17. storočia prevzala varenia piva vrchnosť a vznikol prvý pivovar pri zámku. Tvár dnešnému pivovaru potom vtlačila veľká prestavba baróna Geymüllera, ktorá prebehla v rokoch 1860 – 61. Projekt to bol megalomanský a podľa pivovarských znalcov v mnohých veciach atypický.  Budovanie v Kamenici čiastočne podnietilo impulz k modernizácii okolitých konkurenčných pivovarských prevádzok, takže zamýšľaná kapacita 20 000 hl nebola nikdy dosiahnutá. 
Pivovar s utiahnutým opaskom úspešne prežil dve svetové vojny, aby mu po tej druhej zrazilo väz znárodnenie a nástup komunistického režimu.  Definitívne uzavretie prebehlo 30. 6. 1947.
Pivné znalci a zaprisahaní pivovarskí turisti a novo aj futbaloví fanúšikovia si určite vybaví, že ako prvý sa pivovarskú tradíciu v Kamenici jal obnovovať v roku 2013 pán Kopačka vo svojom – dnes legendárnom – domácim minipivovárku Kokeš. O tri roky neskôr sa šťastie usmialo aj na doteraz chátrajúcej budovu pôvodného Kamenického pivovaru. Na jar roku 2016 zakúpila objekt spoločnosť Pivovar Kamenice sro so zámerom obnoviť tu pivovarský prevádzku. Otcom celého projektu je Milan Houška, ktorý sa rozhodol do záchrany starého pivovaru investovať kapitál získaný z predchádzajúceho podnikania v strojárstve.
V súčasnosti varí na plné obrátky aký veľký pivovar, tak aj minipivovar, ktorý slúži pre Sládková experimenty a pivné workshopy.  Priestor bude k dispozícii aj pre organizovanie uzavretých osláv, stretnutí a firemných večierkov. 28. októbra 2017 sme oslávili v Kamenici založenia pivnej republiky … teda došlo k otvoreniu väčšej časti pivovarského prevádzky – “veľkého pivovaru” s 30 hl.varnou a maximálnym výstavy 15 – 20 000 hl. 
11. novembra 2017 sa otvorili aj brány piváreň, kde si okrem vybraných, pivu lichotiacich lahôdok, môžete dať aj tá najchutnejšie obedová menu na juh od Prahy.
Nezávislý řemeslný (CRAFT) pivovar založený roku 2015 rodinou Valentů z Krnova a rodinou Kuřeců zastoupenou sládkem Michalem Kuřecem z nedalekého Města Albrechtic. Rodina Valentů vlastnila objekt haly v bývalé textilce Karnola v Krnově a Michal Kuřec zase pivovarství studoval a pak sbíral zkušenosti v Pivovarech Lobkowicz jako technolog. V roce 2014 slovo dalo slovo a na podzim 2015 byly uvařeny první várky piva pod značkou Nachmelená Opice v Krnově.
Naším cílem je dělat lidem radost prostřednictvím piva a značky. Vaříme spodně kvašená piva, ale převážně se zaměřujeme na svrchně kvašená piva, rádi objevujeme nové a netradiční pivní styly. To vše se snažíme dělat s láskou a pokorou k řemeslu.
Chuť objavovať má v Rožňave dlhoročnú tradíciu. História tohto kráľovského mesta je totiž úzko spojená s ťažbou zlata. Ale rožňavské zlato neskrývali iba bane pod mestom. Nemeckí banskí majstri sem totiž priviezli aj remeslo výroby zlatého pivného moku. História rožňavských pivných špeciálov tak siaha až do stredoveku. Roky sa zmenili, no túžba objavovať nepoznané zostala. Preto sme v roku 1997 založili pivovar Kaltenecker. Miesto prefabrikátov sme ponúkli poctivé remeslo. Miesto stereotypu pestrosť. Veď každý sme iný, prečo by sme mali piť rovnaké pivo? V Kalteneckeri sme sa vydali opačnou cestou ako vtedajšie veľké pivovary. Naše pivné špeciály varíme zo 100% sladu. Nepoužívame žiadne stabilizátory. Načo by nám boli? Naše pivo sa minie okamžite. Kvalita je základ, no popri tom stále objavujeme nové a nové chuťové kombinácie. Minimálne 4 krát do roka našu výrobu obohatíme o obľúbené sezónne špeciály. Veď keď na rožňavských lúkach kvitne baza, prečo z nej nevyrobiť bazový špeciál? Pivo varíme v malých dávkach, ale vždy s veľkou dávkou fantázie. To je cesta, ktorú ponúka náš pivovar. Vďaka našej ceste za objavmi objavil svet poriadne slovenské pivo. Kaltenecker sa stal pomerne rýchlo najoceňovanejším slovenským pivovarom. Naše špeciály sa dočkali uznania v podobe medajlí z pivných festivalov z celého sveta. A nie hocijakých. Ak vám napríklad chutí náš Weizen, vedzte, že rovnako chutil aj odbornej porote v Írsku či USA. Írski a maďarskí porotcovia sa išli zblázniť aj za špeciálom Yakima.
Borcom ťažkej váhy je v tomto zmysle Brokát. V štyroch krajinách získal štyri rôzne ocenenia.
Nás však oveľa viac zaujíma, ako bude naše pivo chutiť vám. Neváhajte a objavte spomedzi všetkých špeciálov Kaltenecker ten váš
.
Varnsdorfský pivovar Kocour byl jedním z průkopníků nového pohledu na pivo a pivovarnictví v Čechách. Ukázal domácímu konzervativnímu pivaři, že pivo nerovná  se jen chlazená desítka v lednici. Pivo je víc než český ležák,  báječně se skloubí s gastronomií a  dá se pít podle ročního období nebo nálady. Proto nabízíme pestrou paletu pivních speciálů, sahající od tradičních ležáků až po nejrůznější svrchně kvašené speciály, které se snažíme neustále zdokonalovat.
Areál pivovaru nabízí kromě pivovarské restaurace s prostornou terasou, samostatnou pergolu a sportovní zázemí. Z tohoto důvodu je kocouří areál vyhledávaným dějištěm svateb, firemních večírků a kulturních akcí pro dospělé i děti. Nejen malý návštěvníci ocení pivovarskou ZOO, ve které jsou k vidění mnohá, nejen hospodářská, zvířata. A věřte nebo ne, Pivovar Kocour disponuje i vlastní železniční zastávkou, a to jako jediný v ČR. Rozmanitá je také nabídka ubytování. Kromě komfortních pokojů je během letní sezóny možné využít kapacitu stylových lůžkových vagonů.
Pivovar byl založen roku 1893, kdy Královské Vinohrady ještě nepatřily k Praze, ovšem dřívější usedlosti již rychle nahrazovaly městské bloky a Vinohrady byly jedním z největších českých měst. Byla to impozantní budova v dobovém industriálním slohu, s velkou přiléhající zahradou. Stavba šla pěkně od ruky, první pivo bylo vystaveno už roku 1894. Do sladoven se vešlo 600 vagonů sladu – což je pěkný příměr, který se opakuje ve všech internetových pramenech. Vařila se klasická česká piva, včetně Velkopražské 12 a černého ležáku.
Ve dvacátých letech vedle sídlily filmové ateliéry, takže o zábavu v pivovarské zahradě nebyla nouze. Sláva pivovaru měla bohužel krátkého trvání. Za války výroba ustala. Pivovar byl znárodněn dle prezidentského dekretu hned na začátku roku 1946 a již nikdy se zde pivo nevařilo. Nadále sloužila sladovna a budova se stala i jedním ze sídel Výzkumného ústavu pivovarského a sladařského.
Pivovar GENERAL patrí medzi novšie prírastky na mape slovenských remeselných minipivovarov.
V roku 2016 sme začali pivovar plánovať, kresliť a navrhovať a v polovici roka 2018 sme spustili testovaciu prevádzku. Pivo varíme len zo 100% prírodných surovín (voda, slad, chmeľ). Dodržiavame základné princípy varenia, kvasenia a ležania, Všetky naše pivá sú nefiltrované a nepasterizované! Tak ako každý dobrý remeselník, aj my sa snažíme stále zlepšovať, ladiť a vylepšovať naše pivá. Pri tom všetkom však dbáme na stabilnú kvalitu našej produkcie. Zameriavame sa na stabilný sortiment pív, prevažne spodne kvasených ležiakov,
a vrchne kvasenými štýlov (ALE, IPA, APA, weissbier). Aktívne však pracujeme aj na produkcii sezónych špeciálov (ovocné špeciály, stout, NEIPA a pod.)
Blázinec. Tak by šel popsat náš první rok. V říjnu 2015 jsme k Vám vyslali naše první piva. Logo se dodělávalo ještě v noci před prvním závozem a my nervózně čekali na první reakce. Jako správný startup jsme si pronajali dvě garáže a naplnili je pivem. Zpětně si nejsme zcela jistí, jak se to stalo, ale najednou jsme byli vyprodaní. Pivovar začal rychle růst a my tam ve třech trávili kolem 15 hodin denně.
Po klasických pivech jako je APA, IPA a Stout jsme začali dělat to, proč jsme pivovar zakládali – experimentovat. Uvařili jsme první českou White IPA, Cream porter a později přidali první český kyseláč „Pilsener Weisse“, který spustil lavinu českých kyseláčů a konečně zodpověděl otázku, zda jsou Češi na tyto styly připraveni – rozhodně. Největším překvapením pro nás bylo, když jsme po 6 měsících vystoupali na Untappd.com na pátou příčku v ČR a vzápětí se dostali mezi naprostou českou špičku v magazínu Forbes.
Galgan je obec nachádzajúca sa vo francúzskom regióne Midi-Pyrénées. Galgán alebo aj Alpínia galangová resp. galangal je exotická rastlina z čeľade ďumbierovité, ktorá sa využíva ako korenie a navyše má aj priaznivé zdravotné účinky. Galgan je ale najmä synonymom pre nezbedníka (loptoša, huncúta, šibala, lapaja atď.). Keď sa stretnú traja štyridsiatnici, vekom už dospelí muži, otcovia rodín, ale dušou stále huncúti a šibali a navyše všetci traja milovníci kvalitného, poctivého piva, výsledkom môže byť aj snaha splniť si svoj dlhoročný sen.
A práve tento sen, sen po vlastnom remeselnom pivovare s reštauráciou sme sa rozhodli spoločne naplniť. Našim cieľom bolo nielen umiestniť mesto Galanta na mapu malých remeselných pivovarov na Slovensku, ale vytvoriť pre našich zákazníkov aj miesto,   kde sa budú cítiť príjemne a ktoré budú považovať takpovediac za svoju druhú obývačku. A to všetko doplnené vhodným regionálnym gastronomickým konceptom, nadväzujúcim na dlhoročné tradície, ktoré ale budú zabalené v novom atraktívnom šate.
Po dvoch rokoch intenzívnej práce sa nám, aj vďaka našim partnerom a spolupracovníkom, ústretovosti a spolupráci zo strany mesta Galanta ako aj ďalších verejných organizácií a inštitúcií a podpore našich rodín a priateľov, podarilo 30. októbra 2019 oficiálne otvoriť a spustiť Galantský remeselný pivovar GALGAN.
Potvrď, že máš viac ako 18 rokov Táto stránka vyžaduje potvrdenie veku. Pre pokračovanie potvrď, že máš viac ako 18 rokov.