Ale – vrchne kvasené pivá
Väčšina pív, ktoré sa pije na Slovenku a Česku sú ležiaky, ktoré vznikajú spodným kvasením. Remeselné pivovary však radi okrem ležiakov varia spomínaný Ale, ktorý vzniká vrchným kvasením. História výroby Ale siaha do stredoveku.
Rozdiel? Pri vrchnom kvasení sa kvasinky držia na hladine a pri spodnom kvasení prúdia po celom objeme piva. Rozdiel je aj teplote kvasenia, pri vrchne kvasených pivách je to najčastejšie od 18 do 24 stupňov Celzia.
Chuť takéhoto piva sa vyznačuje výraznejšou sladkosťou a nápoj je aromatickejší, či už ovocne alebo korenisto.
Samotný Ale sa delí na viacero druhov, ktorých charakteristika sa líši. Najznámejšími u nás sú APA, IPA, pšeničné pivo, Porter alebo Stout.
IPA
Indian Pale Ale, v skratke IPA, si vychutnajte, ak máte chuť na silnejšie pivo. Ideálne máva od 14 do 16 stupňov, prípadne až 18. „IPA je pivo, ktoré je viac chmelené. Práve z toho vychádza aj jeho silná chmeľová aróma.
APA
Ak preferujete aromatickejšie a menej horké pivá, tak ochutnajte pivo typu APA, v skratke American Pale Ale. Ako už názov naznačuje, druh piva má korene v Amerike. Najčastejšie býva chmelené americkými aromatickými chmeľmi. Tento druh piva je menej horký ako IPA a často obsahuje chuť ovocia alebo kvetov. Je pravidlom že APA je oproti IPA slabšia, má 12 až 13 stupňov.
Pšeničné pivá
50 % sladu v týchto pivách tvorí pšeničný slad. Aj kvasinky, ktoré sa pri výrobe tohto typu piva používajú sú tiež špeciálne. Výsledok je pivo, ktorého aróma i chuť je úplne odlišná od ostatných druhov.
Pšeničné pivá nie sú takmer nikdy horké a ich chuť je kvasinková. Môže obsahovať príchuťe vanilky, banánov alebo klinčekov. Tento druh piva býva zakalené zvyškovými kvasinkami. Pšeničné pivá mávajú približne 12 až 13 stupňov.
Porter a Stout
Porter a Stout sú pivá, ktoré vznikajú vrchným kvasením. Od ostatných druhov pív sa líšia tým, že sú čierne. Inak povedané je aj to že Stout je vlastne silnejší a výraznejší Porter. Porter má plnšiu chuť a je karamelovejší.
Najčastejšie sa Porter a Stout robí v rozmedzí 12 až 16 stupňov.
Saison
Saison je ľahšie letné pivo, no s vyšším obsahom alkoholu. Tento druh piva pochádza z Belgicka a pri jeho výrobe sa používajú špeciálne kvasnice. Typická je pre neho ovocná chuť.
Ležiaky – spodne kvasené pivá
Ležiaky sú u nás najrozšírenejšie typy piva. Vznikajú kvasením pri nízkych teplotách a kvasnice počas procesu výroby padajú na dno nádoby. Kvasenie je pomalšie ako pri vrchne kvasených pivách a prebieha pri nižších teplotách. Následne sa pivo ešte nechá rôzne dlhú dobu odležať. Chuť je viac sladová a vyvážená. Na varenie sa nezvyknú používať aromatické chmele.
Plzenský typ
Toto piva má príjemnu vyváženu horkosť po chmeli z českého Žatca. Je lepšie a ľahšie piteľné.
Filtrované – Nefiltrované
Filtrácia zabezpečuje odstránenie zákalu z piva čím vznikne tak číry nápoj. Spolu so zákalom sa však z nápoja strácajú aj rôzne chute a látky. Najtypickejšia je filtrácia pre ležiaky plzenského typu.